Poprawne uszczelnianie silikonem

Prostą czynnością jest uszczelnianie miejsc narażonych na kontakt z wodą przy pomocy silikonu. Możemy ją wykonać samodzielnie bez pomocy fachowca. Oczywiście i przy takiej pracy może zdarzyć się kilka błędów, które mogą mieć wpływ na trwałość i estetykę silikonowych spoin. Aby wykonać zadanie ze 100% skutecznością warto zapoznać się z kilkoma zasadami.

Łazienka i kuchnia to dwa specyficzne pomieszczenia w domu, które wymagają nieco innego wykończenia wnętrza niż pozostałe pokoje. Są narażone na ciągły kontakt z wodą, wilgoć i wysokie temperatury sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Ściany i podłogi możemy zabezpieczyć płytkami ceramicznymi. Najgorzej jest jednak ze spoinami na styku urządzeń sanitarnych i ścian, wokół umywalek, brodzików, zlewu czy wanny. Tam właśnie rozwijają się nieprzyjemne plamy. Warto te miejsca zabezpieczyć przed wnikaniem wody. Warto w tym celu wykonać silikonowe uszczelnienia. Należy wykonać je starannie przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów. Wtedy stanowiły będą skuteczna barierę ochronną.

Przygotowanie
Przed rozpoczęciem uszczelniania, należy zgromadzić wszelkie niezbędne akcesoria. Musimy pamiętać, że miejsca, w których będziemy tworzyć silikonowe spoiny to przestrzenie pomiędzy sanitariatami, umywalkami, kabinami prysznicowymi, bidetami, wannami czy zlewozmywakami, które najczęściej wykonane są z ceramiki, akrylu lub stali nierdzewnej. Silikonowe łączenia robimy więc pomiędzy dwoma dość śliskimi materiałami. Ważne jest, aby wybrać silikon przystosowany do różnych podłoży, jak np. silikony sanitarne Den Braven. Odznacza się świetną przyczepnością do różnych powierzchni – ceramiki, porcelany, elementów szkliwionych, glazurowanych i emaliowanych. Wszystkie preparaty przystosowane do takich pomieszczeń mają w swoim składzie środki pleśnio- i grzybobójcze. Zazwyczaj silikony dostępne są w poręcznych kartuszach, które znacząco ułatwiają precyzyjne nakładanie preparatu. Do aplikacji przyda się pistolet do kartuszy. Należy wyposażyć się również w zaokrągloną szpachelkę do wygładzania silikonu, miskę z wodą oraz taśmę, która pozwoli zabezpieczyć miejsca wokół przed ubrudzeniem.

Aplikacja silikonu
1. Należy przygotować i zabezpieczyć miejsce, które będziemy wypełniali silikonem. Trzeba je oczyścić, wysuszyć i odtłuścić. Dzięki temu, silikon nie będzie odpadał od ściany.
2. Brzegi szczeliny należy zabezpieczyć obustronnie taśmą maskującą, co pozwoli ograniczyć zabrudzenia powierzchni płytek czy sanitariatów. Należy zadbać, aby taśma nie wchodziła do wnętrza spoiny. Jej usunięcie mogłoby spowodować uszkodzenie struktury nowej spoiny. Jeśli jednak nie uda nam się wykonać zadania perfekcyjnie, do usunięcia takich zabrudzeń nie należy używać ostrych narzędzi. Takie pozostałości najlepiej usunąć po skończonych pracach przy pomocy specjalnego preparatu np. Sili-Kill firmy Den Braven, który rozpuści resztki silikonu.
3. Prace właściwe. Nosek kartusza nacinamy pod kątem 45° na szerokość odpowiadającą wielkości spoiny. Pojemnik wkładamy do pistoletu i równomiernym ruchem nakładamy na szczeliny. Jeśli zostanie ona już wypełniona, należy wygładzić fugę na całej jej długości za pomocą szpachelki lub innego zaokrąglonego narzędzia, które możemy lekko zwilżyć wodą. Te czynność należy wykonać zaraz po aplikacji, ponieważ taki preparat bardzo szybko zasycha. Dobrze wykonana fuga nie może być zbyt obfita. Jej wyprofilowanie musi ułatwiać swobodne ściekanie wody, ponieważ zastoiny wodne mogą doprowadzić do wypłukania się środka pleśnio- i grzybobójczego zawartego w silikonie.

Zobacz również - https://remont.biz.pl/

Komentarze